Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

معرفی و ویژگی های HTML5

معرفی و ویژگی های HTML5
اگر شما برنامه نویس وب باشید یا در اینترنت مرتب به سایت برنامه نویسی سر می زنید حتما نام HTML5 به گوشتان خورده. HTML5 جدیدترین نسخه از زبان HTML است.

معرفی و ویژگی های HTML5

اگر شما برنامه نویس وب باشید یا در اینترنت مرتب به سایت برنامه نویسی سر می زنید حتما نام HTML5 به گوشتان خورده. HTML5 جدیدترین نسخه از زبان HTML است.

 

در سایت HTML5 Rocks می خوانیم:

HTML5 ~= HTML + CSS3 + javascript

و استفاده از این ها یعنی: سرعت ، هماهنگی بیشتر ، رابط کاربری بهتر ، نوشتن کمتر کار بیشتر (Less Code, More Work) ، امنیت

بررسی سرعت

به نظر خودم سرعت در HTML5 واقعا کافیه. ولی باز هم به غیر از لود شدن کل صفحه لود شدن خود عنصر را هم می خواهد. می توانید از chrome.angrybirds.com امتحان کنید! البته باید مرورگر حتما کروم باشه! (یادداشت: این سایت مال بازی پرندگان خشمگین تحت وب هست!)

از نظر سرعت من میگم: خوب

بررسی هماهنگی بیشتر

اکثر مرورگرها دیگر با HTML5 هماهنگ شده اند. ولی نحوه اجرای آن در هر مرورگر فرق داره. فعلا مرورگر کروم از نظر هماهنگی بیشتر با HTML5 رتبه اول رو داره. از اون جایی که HTML5 یه دفعه گسترده شد، بالاخره طول میکشه تا همه مرورگرها باهاش هماهنگ بشن!

از نظر هماهنگی بیشتر من میگم: خوب

رابط کاربری بهتر

اگه منظورم رو متوجه نشدید بخونید گرافیک! این CSS 3 که به HTML5 اضافه شده گرافیک خیلی بالا رفته. شما می تونید افکت های زیاد فتوشاپی رو با چند خط CSS 3 و جاوا اسکریپت به تصویرتون اعمال کنید.

از نظر رابط کاربری بهتر من میگم: خوب

نوشتن کمتر، کار بیشتر (Less Code, More Work)

این رو دیگه راست گفته! با اضافه شدن ابزار Canvas و متدهاش به جای این که هر عکس رو جدا جدا با اسم پهلوی فایل بذاری، فقط کافیه همه عکس ها را در یک عکس بزاری (به قول فتوشاپی ها Merge کنی!) و بعد با ابزار مخصوص خودش عکس مورد نظرت رو جدا کنی. تازه این فقط یه کارشه! بازی هایی مثل Canvas Rider از همین تگ برای راه اندازی بازیشون استفاده می کنند.

امنیت!

کو امنیت؟ اگه همه چیز HTML5 خوب باشه امنیتش خوب نیست! چرا؟

ما در HTML5 چیزی داریم به اسم localStorage و sessionStorage که اطلاعات در در سمت Client ذخیره می کنه. حال به فرض ما که برنامه نویس باشیم از این دو برای حافظه بازی استفاده کردیم. یک نفر براحتی می تونه بازی ما رو هک کنه و مرحله های بازی را باز کنه. حال این چیز مهمی نیست، ولی اگه اطلاعات خصوصی در این حافظه ها اون وقت چی میشه؟

از نظر من امنیت، نبود!

نتیجه گیری:

قبلا هر چیز باید بگم چیز هایی که نوشتم تجربیات و نظرات خودم بود. دوستان اگه نظری دارند تو بخش نظرات اعلام کنند.

چه قدر HTML5 خوب است؟ ۹۰%!

چه قدر بد بود؟ ۱۰%!

خب امیدوارم از این سفر کوچیک لذت برده باشید. منتظر مطالب بیشتری درباره HTML5 باشید!

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=1908

مطالب آموزشی روزهای گذشته