Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

گرافیک در طراحی وب سایت

رویکرد گرافیکی  از آثار ایرانیان و فرهنگ ما جایگاه ویژه ای داشته است.

طراحی نماد، تصویرسازی، صفحه آرایی (تایپوگرافی) هم در آثار هزاران سال پیش دیده می شود و هم در مدرن ترین آثار امروزی
آنچه باعث شده این رویکرد طراحی همچنان زنده بماند انعطاف پذیری آن نسبت  با اختراع چاپ، هنر نگارگری جایگاه خود را به صفحه آرایی و تصویرسازی داده است. و حالا امروز، پدیده ی اینترنت اتفاقی به همان اهمیت اختراع خط و یا چاپ است و در این عرصه نیز گرافیک حرف آخر را می زند.

نقش گرافیک در طراحی سایت
نقش گرافیک در طراحی سایت

با پیشرفت جوامع، استفاده عوام مردم از اینترنت روز به روز افزایش یافته است و اکنون به یکی از قدرتمندترین و پرمخاطب ترین رسانه ها تبدیل شده است. و برگ برنده ی این رسانه در این نکته است که بخش اعظمی از مخاطبین، خود نیز تولید کننده محتوا هستند. به طوری که روزانه بیش از هفت میلیون صفحه به اینترنت اضافه می شود.
اگر به یاد آوریم که نحوه نمایش محتوا در وب غالبا به صورت متن و تصویر است، جایگاه و حوزه ی تاثیر گرافیک را در این عرصه می توانیم درک کنیم. و مسلما نمی توانیم انکار کنیم که این گرافیک است که نهایتا میزان تاثیر و جذب مخاطب را تعیین می کند.

 

گرافیک فقط نقش تزئینی و جانبی در این زمینه ندارد!

گرافیک صفحات وب در مرحله اول باید سهولت دسترسی و نظم دهی به محتوا را تضمین کند و بعد به جنبه های تزئینی بپردازد. نوع و سایز فونتها، رنگها، نحوه چینش محتوا و طراحی علائم باید با در نظر گرفتن محدودیتهای برنامه نویسی و در راستای هدف اصلی وبسایت قرار بگیرند.
اما از آنجایی که طراحی سایت نیاز به دانستن زبانهای برنامه نویسی دارد، کمتر اتفاق می افتد که یک گرافیست این کار را انجام دهد.

گرافیستها اغلب از دیزاین به شیوه کدنویسی رویگردانند و در مقابل مهندسان کامپیوتر و برنامه نویسان وب، بدون توجه به اهمیت موضوع، خود طراحی صفحات را به عهده می گیرند. از آنجایی که حوزه ی کاری و دغدغه ی مهندسان شیوه های برنامه نویسی و استفاده از پایگاه های داده است، اکثر وبسایتهای طراحی شده از لحاظ سیستم برنامه نویسی در سطح قابل قبول، اما از نظر استانداردسازی نحوه نمایش محتوا و طراحی گرافیک در حد بسیار ضعیفی قرار دارند. از طرفی، سایتهای طراحی شده توسط گرافیستها (هرچند محدود) عاری از نکات کلیدی و کاربردی در حوزه برنامه نویسی هستند و غالبا حجم زیادی برای دانلود می گیرند.

به عنوان مثال  در چند سال اخیر و با گسترش روزافزون وبسایتهای دولتی، شاهد سطح گرافیکی بسیار پایینی در اکثر اینگونه وبسایتها هستیم. و این به خاطر آنست که مسئولین معمولا طراحی و راه اندازی وبسایت را به مهندسان متخصص حوزه «برنامه نویسی وب» می سپارند و از اهمیت گرافیک سایت و «طراحی وب» غافل می مانند. به طوریکه بسیاری از کاربران اینترنت هنگام مراجعه به اینگونه وبسایتها دچار نوعی تشویش بصری می شوند.

راه اندازی سایت به طور کلی به دو بخش متفاوت تقسیم می شود

طراحی استاتیک و برنامه نویسی داینامیک. طراحی استاتیک شامل طراحی گرافیک سایت، لی‌آوت، تعیین رنگها، فونتها، و یونیفرم تمام صفحات می باشد که تماما باید تحت زبان برنامه نویسی HTML و CSS اجرا شود. معمولا پیش طرح سایت در نرم فزاری مثل فتوشاپ به طور کامل طراحی، و بعد تحت کدهای استاتیک و با استفاده از تصاویر و انیمیشنهای فلش اجرا می شود. حوزه دوم مربوط به برنامه نویسی داینامیک سایت می شود. می توان گفت برنامه نویسی داینامیک، مربوط به پشت صحنه سایت می شود و مربوط به دریافت یا ارسال اطلاعات از پایگاه های داده می باشد. به عنوان مثال سیستم های مدیریت محتوا (CMS) سیستمهای داینامیکی هستند که کاربر می تواند با استفاده از آنها به راحتی وبسایت خود را به روز کند.

در طراحی یک وب سایت گرافیست چه وظایفی دارد؟

در طراحی حرفه ای یک وبسایت، باید طراحی استاتیک سایت به عهده گرافیستی قرار بگیرد که به کدهای استاتیک و محدویتهای آنها کاملا مسلط باشد و نیز به استانداردهای رایج در طراحی سایت و شیوه ها و سبکهای نوین آشنایی داشته باشد. در مرحله بعد، یک برنامه نویس داینامیک می تواند محتوای سایت را از پایگاه های داده به قالب استاتیک سایت انتقال دهد.طراحی وبسایت هاروارد

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=1459

مطالب آموزشی روزهای گذشته