Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

11 راه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب، باید به آن علاقه داشته باشید. وقتی شما یک برنامه نویس هستید، کدی می نویسید که دیگران بتوانند از آن استفاده کنند و به آن تکیه کنند و اینطور برنامه نویس شدن آسان نیست. چه در این زمینه تازه کار باشید و چه یک برنامه نویس کهنه کار، می توانید 11 نکته ذکر شده در زیر را دنبال کنید تا به شما کمک کند در کاری که انجام می دهید متخصص شوید.

 • به اهمیت کدنویسی پی ببرید

کدنویسی مهمترین جنبه برنامه نویسی است و هر برنامه نویس با استعداد و توانمندی اهمیت آن را در برنامه نویسی تضمین می کند. وقتی روی کدنویسی تمرکز می‌کنید، می‌توانید هر اشتباهی را که در طراحی، رشته‌بندی و غیره رخ داده است، شناسایی کنید. شما به راحتی می توانید به عقب برگردید و خطاها را تصحیح کنید، به مشکلات رسیدگی کنید و نیازهای از دست رفته را برطرف کنید، و این باعث صرفه جویی در زمان زیادی در طولانی مدت می شود.

 • یک برنامه نویس موفق روشمند است

کامپیوترها به روشی قابل پیش بینی و روش کار می کنند. آنها کاری را که برنامه نویس به آنها می گوید انجام می دهند. اما آنها کدها و مراحل خود را دارند که توسط خود برنامه نویس طراحی شده است. ترفند این است که آنها را درک کنید و به طور سیستماتیک کار کنید. کامپیوترها یک فرآیند سیستماتیک دارند که از ابتدا تا انتها کار می کند، مگر اینکه کاربر آن را متوقف کند.

 • برنامه نویسان قرار نیست کد را کپی کنند

اگر می خواهید برنامه نویس بهتری باشید، هرگز نباید کدهای تکراری را تکرار کنید. اگر یک بخش کد مشترک دارید، باید آن را شکست دهید تا عملکرد خودش را توسعه دهد. چندین مشکل برای داشتن یک کد تکراری وجود دارد: منجر به ایجاد اشکال در خط می شود، می تواند خط پایه کد را متورم کند، می تواند باعث سردرگمی دیگر برنامه نویسانی شود که کد را می خوانند.

 • حواس پرت شدن امری انسانی است، بنابراین زمانی که حواس شما پرت می شود، استراحت کردن کاملا طبیعی است

یک برنامه نویس خوب کسی نیست که به کامپیوتر چسبیده باشد. او هر چند ساعت یک بار استراحت می کند تا ذهن و بدن خود را تازه کند. اگر دوست دارید یک استراحت قهوه داشته باشید، حتماً این کار را انجام دهید زیرا استراحت برای داشتن عملکرد خوب و بهره وری بهتر در طولانی مدت مهم است.

 • تست صحیح کد

به عنوان یک برنامه نویس، باید از کدی که توسعه می دهید مطمئن باشید. ممکن است مزایا و معایب کد خود را بدانید، اما همچنان باید آن را ثابت کنید. تمام مواردی که کد شما برای آنها مفید است را تجزیه و تحلیل کنید و آن را برای کمال آزمایش کنید. باید تحت تمام شرایط ممکن کار کند. شما همچنین می توانید در تست واحد افراط کنید. حتی می توانید پارامترهایی را تنظیم کنید که خارج از محدوده مورد انتظار هستند یا حتی از یک همکار بخواهید که کد را بشکند.

 • در تحویل کد خود عجله نکنید

حتی اگر تحت فشار باشد، یک برنامه نویس خوب هرگز راه حل را از در خارج نمی کند مگر اینکه مطمئن باشد که جواب می دهد. چرخه آزمایش را از دست ندهید، که برای موفقیت کد بسیار مهم است. اگر آزمایش را به درستی انجام دهید، به شما کمک می کند تا مشکلات احتمالی را شناسایی کنید و رویکرد حرفه ای شما مورد قدردانی رئیس و همکارانتان قرار خواهد گرفت.

 • یک کد زیبا بسازید

یک برنامه نویس خوب یک کد زیبا ابداع می کند که نه تنها مختصر و قابل نگهداری است، بلکه بسیار موثر، خواندن، پذیرش و اصلاح آن آسان است. اگر یک کد ساده و تمیز باشد، باگ ندارد (حداقل شانس آن بسیار کمتر است). یک برنامه نویس زمانی می تواند یک کد زیبا طراحی کند که مسئله را به دقت تجزیه و تحلیل کند و طرح و الگوریتمی بیابد که بتواند یک کد ساده ایجاد کند.

 • استفاده از اعداد به صورت تصادفی

برخی از برنامه نویسان عادت دارند فقط اعداد را در کد وارد کنند. اما این به هیچ وجه عمل خوبی نیست زیرا آنها می توانند به اشکال تبدیل شوند، به خصوص زمانی که از یک عدد چندین بار استفاده می شود و توضیح واضحی وجود ندارد که آنها چه چیزی را نشان می دهند. بنابراین، حتی اگر اعداد را در کدها وارد می‌کنید، حتماً آن‌ها را توصیف کنید و یک نام ثابت به آن اختصاص دهید، حتی اگر یک بار استفاده شده باشد.

 • کد خود مستندسازی

اگر کد خود مستندسازی ایجاد کنید، ایده بهتری خواهد بود و تقاضای زیادی برای برنامه نویسانی وجود دارد که بتوانند این کار را انجام دهند. بیشتر برنامه نویسان کدهایی را می سازند که نیاز به نظرات دارند، اما تقاضا برای کدهایی که می توانند خودشان مستند شوند بسیار زیاد است. یک کد مستند برای توضیح هدف خود نیازی به اظهار نظر ندارد. با این حال، ایجاد یک کد خود-مستند آسان نیست و ممکن است مجبور باشید مکان‌هایی که مشکلات وجود دارد را تشخیص دهید و روش‌های زیر را اعمال کنید: (1) نامگذاری چیزها (2) استخراج توابع و (3) متغیرهای اختصاصی.

 • بهینه سازی زودرس در برنامه نویسی

برخی از برنامه نویسان می گویند که بهینه سازی زودرس ریشه همه بدی ها است. بهینه سازی پیش از موعد زمانی اتفاق می افتد که شما شروع به بهینه سازی یک کد بخشی از کدی می کنید که قبلاً قابلیتی برای آن دارید. که منجر به شکست عملکرد می شود. بهینه سازی فقط باید بر اساس تحلیل عملکرد در پایان پروژه انجام شود. اگر کار بهینه سازی را قبل از تکمیل پروژه انجام دهید، ممکن است منجر به اشکالات و در نهایت اتلاف وقت شود.

 • ایده ای در مورد میزان کد نوشتن داشته باشید

برنامه نویس باید در مورد طول کدی که قرار است تهیه کند ایده داشته باشد. اگر در حال ایجاد یک برنامه ساده هستید، طبیعتاً باید بدانید که کد نیز باید کوتاه باشد. اگر کد شما بیش از حد طولانی می شود، پس آن را در جایی اشتباه کرده اید.
اگر می خواهید برنامه نویس خوبی باشید، باید در الگوریتم ها، ساختار داده، طراحی با کمک OOPS، انواع مفاهیم برنامه نویسی، تست واحد و چند رشته ای تجربه داشته باشید. برنامه نویسی مهارتی است که به چندین قابلیت نیاز دارد. تسلط بر آن زمان می برد

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=2300

مطالب آموزشی روزهای گذشته