Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

12 نکته برای توسعه نرم افزار چابک

از طریق متدولوژی توسعه نرم افزار چابک، می توانید از مجموعه های مختلفی از رویکردها برای توسعه نرم افزار خود استفاده کنید. اگرچه آنها در جزئیات اجرای خود به شدت متمایز هستند، اما یک فلسفه مشترک دارند. کارشناسان می گویند که روش های چابک کاملاً سیستماتیک هستند و هر عنصر در روش شناسی به موفقیت روش شناسی چابک کمک می کند. از این رو، برای جلوگیری از آنچه به عنوان “بدهی فنی” شناخته می شود، ضروری است که همه عناصر دارای اهمیت یکسان باشند. ناتوانی در پرداختن به همه عناصر، مشکل را طلب می کند. اکنون، نکات زیر را دنبال کنید:

1. کدهای پیچیده پیچیده هستند – پس آنها را بشکنید

تیم خود را به ایجاد کدهای ساده تشویق کنید زیرا کدهای پیچیده می توانند نرم افزار را کند کنند. حتی اگر بعداً مجبور به انجام کارهای اضافی باشید، مدیریت کدهای پیچیده، همانطور که هستند، بسیار سخت‌تر است و زمان بیشتری را می‌گیرد.

2. تیم های کوچکتر بسیار بهتر هستند

در توسعه چابک، همیشه بهتر است یک تیم کوچک داشته باشید، مثلاً یک تیم 7 نفره، چند نفر دیگر بدهید یا بگیرید. تیم‌های کوچک باعث بهره‌وری بیشتر می‌شوند، در صورت نیاز، می‌توانید افراد مختلف را بین تیم‌ها جابه‌جا کنید، زیرا این به بارور شدن ایده‌ها کمک می‌کند. جابجایی افراد به طور منظم باعث می شود که تیم ها به طور مداوم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، بنابراین هیچ تیمی منزوی نمی شود. با این حال، با توسعه چابک، موفقیت بیشتری در مکان های فیزیکی نسبت به مکان های دیگر مشاهده می شود.

3. تست با Sandboxes

اگر نگران پیچیدگی تست سرتاسری هستید، Sandbox راه حل خوبی خواهد بود. Sandbox یک محیط محاسباتی ایزوله است و با روش‌شناسی چابک مناسب است، جایی که یک یا چند جزء از برنامه ناپایدار یا در حال تکامل است. با شبیه سازی ایمن محیط تولید در دنیای واقعی از طریق جعبه شنی، می توانید تیم خود را وادار کنید تا کد را آزمایش کرده و توسعه نرم افزار را در مسیری کاملا متفاوت قرار دهید.

4. تجزیه و تحلیل تست خودکار

هنگامی که از تجزیه و تحلیل تست خودکار استفاده می کنید، می توانید فورا اشکالات را تشخیص دهید. این کمک بزرگی خواهد بود زیرا دیگر لازم نیست منتظر آزمایش دستی باشید و حتی در این صورت ممکن است یک یا دو باگ را از دست بدهید. با داده های پیچیده، می توانید داده های پیچیده را تغذیه کنید و هر بار آزمایش در زمان های دقیق تکرار می شود.

5. آزمایش مبتنی بر تغییر

این ساده است. با آزمایش مبتنی بر تغییر، شما و تیمتان می‌توانید هر زمان که کد منبع تغییر کرد، آزمایش اشکال را انجام دهید. با آزمایش مبتنی بر تغییر، می‌توانید از تضمین کیفیت فوق‌العاده اطمینان حاصل کنید و در زمان برای سایر کارهای ارزش افزوده مربوط به پروژه صرفه‌جویی کنید.

6. ابتدا روی تحویل مداوم تمرکز کنید

با تحویل مداوم، می توانید از مسیر درست مطمئن باشید. و با دریافت بازخورد برای هر تحویل، می توانید پروژه را به موقع انجام دهید. تیم همچنین با تغییرات ناگهانی در پروژه راحت خواهد بود و در نهایت، آنها می توانند تکنیکی را ایجاد کنند که به موجب آن یک نسخه قابل استفاده از نرم افزار توسعه یابد. بنابراین نسخه جدید نرم افزار بدون اشکال خواهد بود.

7. از چرخه های توسعه کوتاه تر لذت ببرید

شرکتی که در وهله اول آن را سفارش داده است، ممکن است نرم افزارهایی را که چرخه های توسعه طولانی را پشت سر گذاشته اند، رد کند. احتمالاً آنها دیگر نمی خواهند چون سلیقه مشتری آنها تغییر کرده است. بنابراین از روش ساخت استفاده کنید و چرخه های توسعه کوتاه تری داشته باشید.

8. از همان ابتدا از اتوماسیون لذت ببرید

مطمئن شوید که از روز اول به بعد وظایف را خودکار می کنید. اتوماسیون با نام AD1 نیز شناخته می شود و وقتی این کار را از ابتدا انجام دهید، همه چیز به موقع آماده می شود. این تیم شما را از بسیاری از کارهای غیر ضروری نجات می دهد. از این رو، اتوماسیون یک نجات دهنده زندگی است.

9. بازخورد چطور؟

بازخورد یکی از منابع اصلی است که از طریق آن نرم افزار می تواند به “نرم افزار قابل قبول” تبدیل شود. بنابراین برای ساخت بهترین نرم افزار از طریق Agile Development، از همه افراد مرتبط با پروژه، از جمله مشتری و قطعاً مدیریت بالا، بازخورد دریافت کنید.

10. ارزیابی فرآیند

با ارزیابی فرآیند، می‌توانید فرآیند توسعه خود را تنظیم کنید و مطمئن شوید که بهترین نتایج با پروژه فعلی در چارچوب زمانی تعیین‌شده به دست می‌آید.

11. از 5 سطح استفاده کنید

پنج سطح برنامه ریزی چابک عبارتند از:

  • چشم انداز محصول، جایی که بذر پروژه تولید می شود
  • یک نقشه راه از اینکه محصول چگونه باید باشد. این هر 6 ماه یکبار به روز می شود
  • Release Plan، مجموعه‌ای از افزایش‌هایی است که قرار است برای مشتری منتشر شود
  • طرح اسپرینت، که در آن جلساتی در مورد وضعیت پیشرفت پروژه برگزار می شود
  • تعهد روزانه، که در آن جلسات ایستاده برگزار می شود

12. تیم خود را برای انتقال آماده می کنید؟

نرم افزار Agile یک جریان کاملاً متفاوت از توسعه برنامه های نرم افزاری است که اصلاً شبیه جریان معمولی نیست. بنابراین ابتدا تیم شما باید برای انتقال آماده باشد. اگر دشمنی در تیم وجود دارد، باید کنترل آن را در دست بگیرید زیرا افرادی هستند که همیشه با تغییر مخالفند. قبل از حرکت باید حمایت و اعتماد آنها را جلب کنید. بسیاری از شرکت‌ها قبلاً به سمت روش‌های چابک حرکت کرده‌اند، بنابراین عقب‌ماندن و کمانچه با رویکردهای مرسوم بی‌معنی است. حرکت به سمت روش های چابک مسئله بقا است، بنابراین باید آنها را متقاعد کنید که آینده در اینجاست.

نتیجه

هنگامی که شما در حال گذار به فناوری چابک هستید، همه افراد سازمان باید آن را بپذیرند زیرا انتقال چابک به صورت تکه‌ای اتفاق نمی‌افتد. همه افرادی که در آنجا کار می‌کنند، مستقیماً از مهندسان نرم‌افزار، مدیران پروژه و تیم بازاریابی، کاری با آن انجام می‌دهند. و مشتریان شما نیز باید آموزش ببینند. شما باید به آنها توضیح دهید که نرم افزار را در قسمت های کوچک تحویل می گیرند، اما آنها نرم افزار را به طور کامل بدون تاخیر دریافت می کنند.

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=2265

مطالب آموزشی روزهای گذشته