Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

15 زبان برنامه نویسی برتر در دنیا

در توسعه نرم افزار، انتخاب زبان مناسب بسیار مهم است. اما قبل از اینکه بدانید کدام زبان را برای ساخت اپلیکیشن خود انتخاب کنید، چند سوال نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

این چه نوع برنامه ای است؟

مقیاس پذیری چیست
سطح پیچیدگی برنامه
منابع در اختیار شما و غیره

هر مدیر فناوری در بخش شرکت‌های فناوری اطلاعات با دانستن اینکه کدام زبان را انتخاب کند مشکل دارد و این اغلب مشکل است. بسیاری از توسعه دهندگان زبان های برنامه نویسی را انتخاب می کنند که مد روز و محبوب هستند، اما واقعا برای پروژه مناسب نیستند. زبان باید بر اساس نیازهای کسب و کار شما باشد، نه به این دلیل که تبلیغاتی شده است.
نوشتن آسان نرم افزارهای عالی و حتی ساده تر نوشتن نرم افزارهای بد

شما می توانید با استفاده از زبان هایی مانند Java، C++، Python، PHP و مانند آن، نرم افزارهای عالی بنویسید، اما می توانید با استفاده از این زبان ها نرم افزارهای بدی نیز بنویسید، نه به خاطر بد بودن زبان، بلکه به دلیل اشتباه بودن انتخاب زبان. بنابراین وقتی تعدادی گزینه زبان در اختیار دارید، در اینجا سؤالاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

پشتیبانی اکوسیستم زبان چیست؟

آیا برای مدت طولانی کار خواهد کرد؟

آیا این زبان پشتیبانی فروشنده مناسبی دارد؟

برنامه چگونه مستقر می شود، آیا سخت افزار جدیدی وجود دارد که به عنوان زیرساخت در نظر گرفته شود؟

آیا نیاز به استخدام توسعه دهندگان بیشتری دارید یا تیم قدیمی این کار را خواهد کرد؟

الزامات خاص کتابخانه ها، ویژگی ها و ابزارهای مورد استفاده برای زبان برنامه نویسی چیست؟

محدودیت ها و محدودیت های مرتبط با پروژه را بررسی کنید؟

سطح امنیت مورد نیاز برای پروژه، و آیا در صورت استفاده از ابزارهای شخص ثالث تحت تأثیر قرار خواهند گرفت

سطح عملکرد زبان چقدر باید باشد؟
با در نظر گرفتن این موارد، اجازه دهید به زبان های برنامه نویسی مختلف نگاه کنیم:

1 . جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت گزینه نهایی برای توسعه دهندگان بوده است و از زمانی که برای اولین بار در سال 1995 منتشر شد برای توسعه هزاران پروژه استفاده شده است. این زبان برای توسعه وب، توسعه backend، محاسبات بدون سرور، توسعه موبایل و توسعه بازی مناسب است. این یک زبان بسیار انعطاف پذیر است، در سمت کلاینت بسیار سریع است، از پشتیبانی عالی جامعه برخوردار است، روی سرورها آسان است و به خوبی با سایر زبان های برنامه نویسی ادغام می شود.

2 . پایتون

پایتون بیشتر برای ساخت اپلیکیشن های تجاری، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و علم داده، عملیات عددی و علمی، بسته های انیمیشن دو بعدی و سه بعدی، برنامه های علمی و محاسباتی مناسب است. همچنین امکان ساخت وب سایت هایی مانند Pinterest، Instagram، YouTube و Quora با استفاده از پایتون وجود دارد. زبان برنامه نویسی رایگان و متن باز برای مبتدیان آسان است زیرا دارای ماژول های گسترده است، ادغام آسان با خدمات وب و ساختارهای داده کاربر پسند دارد. نحو واضح، شهودی و تقریباً انگلیسی است. بنابراین، پایتون یک انتخاب محبوب برای مبتدیان است.

3. اسکالا

اسکالا را پسرعموی دور جاوا یا بهتر بگوییم مدرن ترین پسر عموی جاوا می دانند. این شامل بهترین ویژگی های جاوا، به عنوان مثال، ساختار شی گرا و محیط اجرای JVM بسیار سریع است. اسکالا یک زبان برنامه نویسی کاربردی است که این امکان را برای مهندسان فراهم می کند تا کیفیت کد خود را بالا ببرند. این یک زبان قوی تایپ شده است، اجازه برنامه نویسی همزمان را می دهد و امکان اجرای موازی رویه های پیچیده با یکدیگر را فراهم می کند.

4 . سریع

واضح است که سوئیفت اولین انتخاب برای توسعه دهندگان اپل است و همچنین یک زبان نسبتاً جدید است (ساخته شده در سال 2014). این برای مطابقت با نیازهای کاربرانی که به iOS مدرن در دستگاه های خود نیاز دارند ساخته شده است. Swift برای ساخت اپلیکیشن های موبایل، اینترنت اشیا، Deep Learning و توسعه سمت کلاینت با قابلیت Web Assembly مناسب است. ویژگی اصلی Swift مدیریت حافظه خودکار قوی و حفاظت از نشت حافظه آن است.

5 . C++

++C که از زبان برنامه نویسی C دیگر سرچشمه گرفته است، یک انتخاب عالی برای توسعه نرم افزار، سیستم های تعبیه شده، سیستم های اینترنت اشیا و زمان واقعی، توسعه بازی، کامپایلرهای گرافیکی و دستگاه هایی با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است. سریع و پایدار است، با قابلیت اجرای سریع برنامه. این زبان مجموعه ای چشمگیر از کتابخانه های STL دارد.

6. برو

Go که توسط رابرت گریزمر، کن تامپسون و راب پایک در سال 2009 ایجاد شد، دارای پشتیبانی عالی توسط گوگل است و حدود 2009 مخزن دارد. این به ایجاد برنامه‌هایی با زمان اجرا سریع کمک می‌کند و بنابراین برای ساخت سرورهای وب، خطوط لوله داده، برنامه‌های تجاری، محاسبات کمتر از سرور، برنامه‌های کاربردی تک صفحه‌ای، اینترنت اشیا و بسته‌های یادگیری ماشین عالی است.

7.PHP

پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی متن باز قدیمی است که اکثر توسعه دهندگان هنوز به صورت مذهبی از آن استفاده می کنند. بسیاری از وب‌سایت‌های معروف جهان توسط PHP توسعه داده شده‌اند و زبانی نسبتاً آسان برای یادگیری است. PHP فقط برای توسعه سیستم CMS، توسعه وب سمت سرور، توسعه وب مستقل و برنامه های تجارت الکترونیک عالی است. این زبان دارای یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان توانا است که تسلط بر زبان را برای تازه واردان آسان می کند. تعدادی فریمورک وجود دارند که عملکرد PHP را گسترش می دهند. سیستم تست و استقرار خودکار در PHP نیز بسیار چشمگیر است.

8. سنجد

Elm یک زبان برنامه نویسی خاص دامنه است که کاملاً کاربردی است، به جاوا اسکریپت کامپایل می شود و به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های قابل استفاده، عملکرد محور و قوی ایجاد کنند. این یک زبان نسبتاً جوان است که توسط یک دانشجوی هاروارد توسعه یافته است. Elm معایب خود را دارد، اما برای توسعه دهندگان فرانت اند نیز انتخاب خوبی است.

9. جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت که توسط برندان ایچ در سال 1995 ایجاد شد، به یک زبان برنامه نویسی سطح بالا تبدیل شد. در میان توسعه دهندگان بسیار محبوب بود، اما فقط به توسعه front-end، با HTML و CSS محدود شد. محدودیت جاوا اسکریپت با Node.js برطرف شد و این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های مقیاس پذیر بسازند. این یکی از دوستانه ترین زبان های برنامه نویسی در سراسر جهان است، به لطف نحو قابل بخشش و انعطاف پذیر آن. از این رو، حتی اگر JS در درجه اول یک زبان فرانت اند بود، می توان از آن در سمت سرور از طریق Node.js نیز استفاده کرد.

10. کاتلین

Kotlin یک زبان همه منظوره است که توسط JetBrains در سال 2011 توسعه یافت و در سال 2016 منتشر شد. مزیت اصلی این زبان این است که با جاوا سازگار است. بسیاری از برنامه های گوگل با Kotlin ساخته شده اند. کاتلین برای ساخت برنامه های اندروید خوب است.

11. Matlab

Matlab یک زبان برنامه نویسی اختصاصی است که در اواسط دهه 1980 منتشر شد. توسط توسعه دهندگان برای توسعه برنامه های کاربردی عالی برای دانشمندان و مهندسان استفاده می شود. Matlab همچنین می تواند به عنوان یک پلت فرم برنامه نویسی و محاسبات عددی برای تجزیه و تحلیل داده ها، توسعه الگوریتم ها و ایجاد مدل استفاده شود. این زبان دارای یک ویرایشگر زنده برای ایجاد اسکریپت هایی است که کد، خروجی و متن فرمت شده را در یک نوت بوک اجرایی ترکیب می کند.

12. یاقوت سرخ

روبی یک زبان برنامه نویسی است که عمدتا برای توسعه وب استفاده می شود. این اساس چارچوب برنامه وب Ruby on Rails بود. توسعه دهندگان مبتدی به سمت Ruby گرایش دارند زیرا زبانی دوستانه با جامعه کاربری عالی و فعال است. توییتر، بلومبرگ، Airbnb، Shopify و سایر شرکت های مبتدی با موفقیت از Ruby on Rails استفاده کرده اند.

13.C

C شایسته ذکر ویژه در این لیست است زیرا یک زبان برنامه نویسی کهنه کار و نقطه شروع C++ و C# است. این زبان همچنان در بین توسعه دهندگان رایج است و برای ساختن سیستم های تعبیه شده، سیستم های اینترنت اشیا و زمان واقعی، برنامه های کاربردی یادگیری ماشین، دستگاه های هوش مصنوعی و توسعه بازی عالی است. تست آسان و فرآیند اشکال‌گیری باعث می‌شود این زبان همچنان محبوب و یکی از بهترین‌ها باشد.

14.R

R، یک نوع متفاوت از زبان S یک زبان منبع باز است. توسعه دهندگان می توانند همان کد R و S را بدون تغییر بنویسند. این یک زبان سخت برای مبتدیان است، منحنی یادگیری متوسطی دارد و یک جامعه آنلاین بسیار فعال از توسعه دهندگان دارد. عملکرد متقابل با لینوکس، ویندوز و سیستم عامل مک است.

15. تایپ اسکریپت

تایپ اسکریپت که توسط مایکروسافت در سال 2012 توسعه داده شد، یک زبان متن باز، ابرمجموعه ای از جاوا اسکریپت است. این زبان برای توسعه وب، توسعه بازی، برنامه های کاربردی موبایل، توسعه باطن و محاسبات بدون سرور عالی است. این یکپارچه به خوبی با جاوا اسکریپت کار می کند.

نتیجه :

اینها زبان‌های اصلی برنامه‌نویسی هستند که توسعه‌دهندگان استفاده می‌کنند، و انتخاب زبان مناسب تفاوت زیادی ایجاد می‌کند، زیرا به عملکرد برنامه شما، استحکام و مقیاس‌پذیری آن کمک می‌کند.

لینک های جالب:

Vanilla JavaScript چیست؟

مزایا و معایب Ruby on Rails

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=1992

مطالب آموزشی روزهای گذشته