Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

6 گام مهم در توسعه نرم افزار

یک فرآیند برای توسعه نرم افزار وجود دارد. یک مدل توسعه نرم افزار خوب، اگر با جدیت دنبال شود، به شما کمک می کند محصولی عالی بسازید. نموداری که در بالا مشاهده می کنید ساختار اساسی برای ساخت یک نرم افزار است. پیروی از این رویکرد روشمند در واقع چرخه های محصول را کوتاه می کند و به شما کمک می کند تا محصول خود را بسیار قبل از تاریخ انتشار عرضه کنید. به مراحل مختلف فرآیند توسعه نرم افزار نگاهی بیندازید:

الزامات جمع آوری

تحلیل نیازمندی ها یکی از اولین گام ها در توسعه نرم افزار است. این یک کار سرگرم کننده نیست، اما نقش مهمی در کمک به تیم نرم افزار در تصمیم گیری در مورد اینکه فرآیند خود را از کجا شروع کنند و مشتریان دلشان به چه چیزی می پردازد، ایفا می کند. اگرچه اول، این یک گام بسیار مهم است زیرا تیم های توسعه نرم افزار ذهن خوان نیستند. آن‌ها نمی‌توانند چیزی را که مشتریان می‌خواهند بیابند، مگر اینکه به صورت سیاه و سفید برای آنها قرار داده شود.

در حین جمع آوری الزامات، باید تا حد امکان با افراد بیشتری صحبت کنید. ممکن است به دقت 100٪ نرسید، اما همچنان به شما کمک می کند به جایی برسید. هر زمان که ممکن است ضبط کنید و یادداشت برداری کنید.

یک مرحله فرعی در مرحله جمع آوری الزامات وجود دارد. این مرحله تحلیل امکان‌سنجی نامیده می‌شود، این به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که چه مقدار اطلاعاتی که قبلا جمع‌آوری شده‌اند را می‌توان در عمل به کار برد. در اینجا ذینفعان را رها نکنید. هنگام ملاقات با ذینفعان، یک کپی از مصاحبه ها و نظرسنجی های مشتری داشته باشید.

برنامه ریزی یک مفهوم یا ایده

هنگامی که تمام اطلاعات جمع آوری شد، گام بعدی برنامه ریزی یک مفهوم یا ایده ای است که بر اساس آن نرم افزار توسعه می یابد. در اینجا، شما همچنین تیم نهایی را برای اجرای مفهوم و چشم انداز آماده خواهید کرد. در مرحله برنامه ریزی، می توانید بر روی برنامه کاری، ابزارهایی که قرار است در توسعه نرم افزار استفاده شود، روش های استفاده و خطراتی که ممکن است با آن مواجه شوند، برنامه ریزی کنید.

طراحی محصول

مرحله سوم در توسعه نرم افزار، طراحی محصول است. اینجاست که معماری نرم افزار مشخص می شود، جایی که تیم اطمینان حاصل می کند که تمام الزامات مربوط به ساخت محصول برآورده شده است. در مرحله “طراحی محصول” است که تیم نرم افزار تمام اطلاعاتی را که در مرحله اول جمع آوری کرده اند، یعنی مرحله “جمع آوری نیازمندی ها” بررسی می کند. در این مرحله است که آنها بخش هدف، منابع مورد استفاده و زمان مورد نیاز برای تکمیل پروژه را تعیین می کنند.

اگر پروژه های ساخت و ساز املاک و مستغلات را مشاهده کرده باشید، متوجه خواهید شد که این سقف است که یکی از اولین چیزهایی است که حتی قبل از طراحی کامل فونداسیون ساخته شده است. به طور مشابه، تیم باید ساختار اولیه نرم افزار را قبل از شروع کدگذاری صفحه نمایش بسازد. این به این دلیل است که ماژول های پروژه باید به طور یکپارچه با یکدیگر مرتبط شوند. اگر صفحه نمایش ها قبل از آن طراحی شده باشند، در جایی ناهماهنگی ایجاد می شود و باید دوباره شروع به ساختن کنید. همانطور که هست، طراحی باید چندین بار تکرار شود تا اطمینان حاصل شود که با الزامات تجاری مطابقت دارد.

مرحله اجرا

در مرحله پیاده سازی است که وظیفه واقعی توسعه نرم افزار آغاز می شود. در اینجا، کاربر نهایی نرم افزار خود را هنگام انجام هر مرحله از ساخت نرم افزار در نظر می گیرید. بنابراین مرحله پیاده سازی مرحله ای است که فرآیند واقعی نرم افزار شروع می شود. برنامه نویسان مشغول کدگذاری هستند، پیمانکاران در حال کار بر روی قسمت ساختمان هستند و طراحان در طراحی متریال گرافیکی تا پای جان هستند. برای یک فرد خارجی، این مرحله ای است که آنها تأیید می کنند که چیزی واقعاً در حال رخ دادن است زیرا می توانند نتایج بصری را ببینند. همچنین در این مرحله است که شما ابزارها و اسنادی را ابداع می کنید که مشتری در آینده از آنها استفاده خواهد کرد. همچنین اقدامات امنیتی و حفظ حریم خصوصی نرم افزار را در مرحله اجرا طراحی خواهید کرد.

مرحله اجرا زمانی کامل تلقی می شود که مشخصات 3 مرحله اول طبق برنامه برآورده شده و محقق شود.

تست برای اشکالات

در مرحله “تست برای اشکالات”، برنامه نویسان کد را آزمایش می کنند تا اشکالات را بررسی کنند. این نرم‌افزار توسط کاربران خاصی آزمایش و آزمایش می‌شود و سپس در مورد تغییراتی که قرار است ایجاد شود، و در صورت وجود اشکال، نظر خواهند داد. این مرحله ای است که در آن نرم افزار خود را صیقل داده و آن را کامل می کنید.

تعمیر و نگهداری و ارتقاء

این مرحله به عنوان مرحله پیگیری نیز شناخته می شود. اینجاست که شما همه چیزهایی را که کاربران برای استفاده موفق از نرم افزار به آن نیاز دارند، ارائه می کنید. رهبران پروژه اغلب به شوخی می گویند که فاز اول محصول که حدود 90 درصد از پروژه را شامل می شود، به سرعت به پایان می رسد و 10 درصد آخر است که زمان زیادی طول می کشد تا تکمیل شود. اگر خطاهایی وجود داشته باشد که با ارتقای نرم افزار تداخل داشته باشد، در اینجا اصلاح می شود.

انتشار نرم افزار – روز داوری

هنگامی که اشکالات نرم افزار شما برطرف شد و همه چیز در آن کامل شد، نرم افزار شما آماده انتشار است. مرحله رهاسازی نیز مرحله بسیار مهمی است زیرا در اینجا پرواز می کنید یا به پایین می افتید. اگر یک برنامه اقدام خوب ترسیم کرده بودید، می توانید هر گونه آسیب پذیری حریم خصوصی و امنیتی را که ممکن است برایتان پیش بیاید، شناسایی کنید. از این رو، قبل از اینکه به دست کاربر نهایی برسد، بررسی نهایی امنیت بسیار مهم است.

نتیجه

اینها 7 مرحله اساسی در توسعه نرم افزار هستند. وقتی برای تکمیل هر مرحله وقت و انرژی می گذارید، احتمال اشتباهی وجود ندارد.

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=2250

مطالب آموزشی روزهای گذشته