Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

ASP.NET در مقابل PHP. کدام پلتفرم برای توسعه وب بهتر است؟

بیایید به تفاوت هزینه بین این دو نگاه کنیم. این به هیچ وجه دشوار نیست زیرا ASP.NET مبتنی بر مایکروسافت است و از این رو، رشته‌هایی به آن متصل است. PHP رایگان است. اگرچه ASP.NET دارای پشتیبان ویندوز است، اما به این معنی نیست که شما می توانید آن را فقط روی یک دستگاه ویندوز اعمال کنید. می توانید از پروژه Mono برای کار با ASP.NET در لینوکس یا مک خود استفاده کنید. Mono یک پلتفرم نرم افزاری است که به شما در اجرای برنامه های چند پلتفرمی کمک می کند.

استفاده از PHP در دو گروه تعریف شده است. در گروه اول، شما PHP را دارید که برای My SQL Server، PostgreSQL Server، Apache server و Linux OS کار می کند. این کاملاً هزینه است و ارتقاء نیز می تواند بدون هزینه انجام شود. شما مجبور نیستید هزینه مجوز را نیز بپردازید. در گروه دوم PHP، شما LAMP – Linux، Apache، MySQL و PHP دارید.

اگرچه محبوب است، اما هزینه ای در آن وجود دارد، اما در مقایسه با سرور لینوکس، هزینه می تواند کمتر باشد.
برای ASP.NET، شما گروه Windows و IIS را دارید، و اگرچه ممکن است رایگان باشد، هزینه قابل توجهی در سرور ویندوز وجود دارد. هزینه هر از گاهی تغییر می کند. اگر یک مبتدی با استفاده از ASP.NET هستید، متوجه خواهید شد که رایگان است. زمانی که وارد مرحله حرفه ای می شوید باید شروع به پرداخت کنید. همچنین، میزبانی مایکروسافت بسیار گرانتر از میزبانی مبتنی بر لینوکس است. حداقل چند سال پیش اینطور بود. اما اکنون تفاوت هزینه ناچیز است.

با این وجود، PHP در اینجا برنده ظاهر می شود.

عامل مقیاس پذیری

به گفته کارشناسان، هر دو ASP.NET و PHP مقیاس پذیری بالایی دارند. نمی توان گفت که یکی بهتر از دیگری است. هم کار برنامه نویس را آسان می کند، هم از بهترین تاکتیک های برنامه نویسی استفاده می کند، هم روی چارچوب برنامه نویسی محکم کار می کند و هم از دستورالعمل ها و استانداردهای برنامه نویسی پیروی می کند.

هر دو برنده ظاهر می شوند

ارتقاء و عملکرد

هر دو ASP.NET و PHP در فواصل زمانی منظم ارتقا می یابند. و اگر ارتقاء در ASP.NET در مقایسه با PHP برتری داشته باشد، نسخه بعدی PHP همیشه در قسمت بهتر ASP.NET قرار می گیرد.
عملکرد هر دو ASP.NET و PHP می تواند بر اساس تعامل بین سرور، پایگاه داده و اسکریپت باشد. برنامه های کاربردی وب که با PHP نوشته شده اند و از LAMP پیروی می کنند (لینوکس، آپاچی، MySQL و PHP) بسیار محبوب هستند و به طور مداوم برای ارائه نتایج عالی بهینه می شوند. با ASP.NET، شما MSSQL (Microsoft SQL Server) را به عنوان متداول ترین پایگاه داده استفاده می کنید، اگرچه MySQL نیز استفاده می شود. اگر به تفاوت عملکرد بین پشته PHP+MySQL و پشته ASP.NET+MSSQL نگاه کنید، خواهید گفت که اولی در حال حذف دومی است. عامل بعدی که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد سرعت است. لینوکس سریع است در حالی که مایکروسافت کند است. بنابراین وقتی به یک برنامه وب PHP که بر روی لینوکس و یک برنامه ASP.NET در حال اجرا بر روی ویندوز اجرا می شود نگاه می کنید، شانس شما در برابر ASP.NET انباشته است.

در اینجا PHP برنده آشکار ظاهر می شود.

تفاوت در ساختار

همانطور که قبلاً گفته شد، مایکروسافت ASP.NET را با مفهوم کلی در ذهن توسعه داده است. PHO قوی است و توسعه دهندگان دانش و مهارت خود را در آن اضافه کرده اند.

با این حال، ASP.NET کمی بهتر از PHP است، زیرا دارای ساختار دقیق تر و در نتیجه ساختار بهتری است. فریمورک های PHP مانند YII، laravel و Zend ممکن است این را جبران کنند.

عامل یادگیری

توسعه‌دهنده‌ای که وارد حوزه توسعه وب می‌شود، اگر PHP باشد، می‌تواند پیشرفت کند. می توانید برنامه های کاربردی ساده بنویسید و با آنها آزمایش کنید. ASP.NET برای توسعه دهندگانی که در زبان Net باتجربه هستند راحت تر است. در واقع، این به شخص بستگی دارد زیرا توسعه دهندگان بر روی این دو تقسیم می شوند. در حالی که برخی PHP را آسان می‌دانند، اگرچه برای تبدیل آن به یک برنامه کاربردی مقیاس‌پذیر به تجربه زیادی نیاز دارد، برخی از توسعه‌دهندگان ASP.NET را آسان می‌دانند.

بستگی به کاربر داره

حمایت کردن

PHP دارای یک جامعه پر جنب و جوش از توسعه دهندگان است و شما یک جامعه منبع باز بزرگ دارید که آماده کمک و ارائه پیشنهادات به شما است. ASP.NET متعلق به مایکروسافت است و اگرچه شما تالارهای گفتگوی پشتیبانی دارید، اما آنها به اندازه PHP پویا نیستند. بیشتر مبتدیان فقط به سمت PHP گرایش دارند.

پی اچ پی در اینجا برنده آشکار ظاهر می شود.

خط پایین

هنگامی که در حال نوشتن برنامه هستید، روند کلی این است که به سراغ PHP بروید (مثلاً فیس بوک). با این حال، چندین برنامه تجاری هنوز بر روی ASP.NET اجرا می شوند، در حالی که فریلنسرها PHP را ترجیح می دهند.

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=2262

مطالب آموزشی روزهای گذشته