Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

++C چیست ؟

زبان برنامه نویسی C++ برای قرن ها وجود داشته است و هیچکس در دنیای برنامه نویسی یا فناوری وجود ندارد که نام آن را نشنیده باشد. C++ یک زبان با هدف عمومی است که توسط Bjarne Stroustrup توسعه یافته است، و در نظر گرفته شده است که توسعه C. ویژگی هایی مانند وراثت، چند شکلی، کپسولاسیون و انتزاع. این امر توسعه اپلیکیشن را آسان و مفهومی می کند.

کاربردهای زبان برنامه نویسی بسیار زیاد است. اکنون در مورد موارد استفاده مختلف از C++ بحث می کنیم.
برنامه های رابط کاربری گرافیکی

اکثر برنامه های کاربردی سیستم های Adobe در C++ توسعه یافته اند

بازی ها

با رابط کاربری گرافیکی، رابط کاربری گرافیکی، C++ به توسعه بازی‌ها و شبیه‌سازی‌های ریاضی بلادرنگ کمک می‌کند. استفاده از گرافیک در ++C می تواند یک روش پیچیده باشد، اما در انیمیشن و بازی بسیار مفید است.

سیستم های عامل

سیستم عامل هایی مانند مایکروسافت ویندوز، اپل مک او اس ایکس، سیستم عامل سیمبین به دلیل سرعت شگفت انگیز آن از C++ استفاده می کنند.

سیستم های مدیریت پایگاه داده

C++ دارای ویژگی هایی مانند مدیریت فایل، قابلیت اطمینان، سرعت بالا، توابع، کلاس ها و اشیاء است که به مدیریت داده ها کمک می کند و Oracle، IBM و MySQL تنها چند نمونه از C++ در سیستم های مدیریت داده هستند.

کتابخانه ها

C++ دارای یک کتابخانه استاندارد است که سرشار از توابع داخلی است و به آن اجازه می دهد به عنوان یک زبان برنامه نویسی باطن استفاده شود که کتابخانه ها را به چندین کتابخانه سطح بالا مانند کتابخانه های یادگیری ماشین ارائه می دهد.

مرورگرهای وب

مرورگرهای وب معمولاً به زبان C++ برنامه ریزی می شوند. تقریباً تمام مرورگرهایی که در گذشته استفاده می‌کردید و اکنون هم از آنها استفاده می‌کنید، مانند اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم، سافاری، نت اسکیپ ناوگر، اپرا و موزیلا فایرفاکس همگی نمونه‌های عالی هستند.

پردازش ابری

از آنجایی که C ++ یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است، با ماشین ها نیز کاملاً سازگار است. این دلیلی است که بسیاری از MNC ها از C++ با محاسبات ابری و برنامه های کاربردی توزیع شده استفاده می کنند.
مزایای C++

مزایای مختلف C++ را بررسی کنید که آن را به یک انتخاب محبوب در بین مشاغل و توسعه دهندگان تبدیل می کند

1 . قابل حمل بودن

قابلیت حمل به شما این امکان را می دهد که یک برنامه را روی برنامه های مختلف اجرا کنید و با ++C این امکان به راحتی امکان پذیر است. از طریق ویژگی استقلال پلتفرم آن، اگر برنامه‌ای را در سیستم‌عامل لینوکس بنویسید و بخواهید به سیستم‌عامل ویندوز بروید، می‌توانید به راحتی این کار را بدون هیچ خطایی انجام دهید. این کار را برای برنامه نویس بسیار آسان می کند و قابلیت حمل به راحتی انجام می شود.

2. دستکاری در سطح پایین

C++ ارتباط نزدیکی با C دارد و به عنوان یک زبان رویه ای، امکان دستکاری داده ها در سطح پایین را فراهم می کند. این باعث می شود برنامه از نظر عملکرد و حافظه کارآمد باشد.

3. از برنامه نویسی چند پارادایم استفاده می کند

پارادایم به معنای روشی برای حل برخی مسائل یا کارهاست. پارادایم برنامه نویسی رویکردی است که در آن یک برنامه خاص با استفاده از زبان برنامه نویسی یا شاید ابزارها و تکنیک های دیگر حل می شود. برنامه C++ یک برنامه نویسی چند پارادایم است، به این معنی که از پارادایم های Generic، Imperative و Object Oriented پیروی می کند. برنامه نویسی عمومی مستلزم استفاده از یک ایده واحد برای حل اهداف متعدد است. از طریق برنامه نویسی ضروری، توسعه دهندگان از عبارات برای تغییر وضعیت برنامه استفاده می کنند.

4. مدیریت حافظه

برنامه نویس از کنترل کامل بر مدیریت حافظه برخوردار است. اما این ویژگی می تواند یک دارایی و بدهی نیز باشد. کاربر باید حافظه را به جای جمع‌آوری زباله مدیریت کند. ویژگی مدیریت حافظه از طریق تخصیص DMA یا Dynamic Memory پیاده سازی می شود.

5. پشتیبان گیری عظیم از جامعه

C++ یکی از رایج‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که در StackOverflow و GitHub استفاده می‌شود، و کتابخانه عظیمی از منابع، دوره‌های آنلاین و سخنرانی‌ها، رایگان و پولی، برای تازه واردان وجود دارد.

6. سازگاری با C

تقریباً هر برنامه C++ را می توان اجرا کرد، مشروط بر اینکه دارای پسوند cpp. معتبر باشد. بنابراین C++ و C کاملاً با یکدیگر سازگار هستند و تقریباً همه انواع برنامه‌های C بدون خطا را می‌توان روی برنامه‌های C++ نیز اجرا کرد.

7. طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی

شما می‌توانید از C++ برای ساخت انواع برنامه‌های کاربردی مختلف از برنامه‌های ساده رابط کاربری گرافیکی گرفته تا بازی‌های بی‌درنگ، شبیه‌سازی‌های ریاضی و غیره استفاده کنید.

8. مقیاس پذیری

یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت C++ مقیاس‌پذیری آن است و می‌توانید برنامه‌هایی با منابع فشرده با آن بسازید. از آنجایی که کد قبل از اجرا بررسی می شود، C++ عملکرد بیشتری نسبت به زبان های نوشتاری پویا دارد، حتی اگر به صورت ایستا نوشته شده باشد.
معایب C++

1. امنیت یک محدودیت است

امنیت یک عامل قوی برای C++ نیست، حتی اگر یک زبان برنامه نویسی شی گرا باشد. در دسترس بودن توابع دوست، اشاره گرها و متغیرهای سراسری است که باعث این مشکلات امنیتی می شود. آسیب پذیری های امنیتی همچنین شامل تهدیدات ناشی از تزریق LDAP، تزریق فرمان، تزریق SQL مرتبه دوم، تزریق رشته اتصال، تزریق منابع و تزریق مسیر می شود.

2. نحو پیچیده

نحو در یک برنامه بزرگ C++ پیچیده است، با یک کتابخانه استاندارد کوچک. این می تواند کار را برای مبتدیان سخت کند. اما برای کسانی که با سی شارپ و جاوا آشنا هستند، یادگیری زبان برنامه نویسی آسان خواهد بود.

3. محدودیت آرایه ها در C++

تعریف یک آرایه باید از قبل انجام شود و زمانی که تعریف شد، نمی توانید آن را تغییر دهید. بنابراین مهم است که اندازه آرایه را از قبل تعریف کنید (برای ذخیره عناصر) که افزایش یا کاهش حافظه را دشوار می کند. مشکل زمانی به وجود می آید که شما نیاز به تخصیص حافظه مناسب دارید، زیرا بیش از حد باعث هدر رفتن حافظه می شود و حافظه کمتر منجر به کمبود عناصر می شود.

4. عدم جمع آوری زباله

هیچ پشتیبانی از Dynamic Memory Allocation یا DMA وجود ندارد، بنابراین زبان نمی تواند جمع آوری زباله را نیز پشتیبانی کند. و همانطور که قبلا ذکر شد، مدیریت حافظه نیز بسیار ضعیف است، که آن را برای برنامه نویس دشوار می کند.

5. بدون پشتیبانی از موضوع ساخته شده در

زبان برنامه نویسی از هیچ رشته داخلی برای برنامه های چند رشته ای پشتیبانی نمی کند، که یک مفهوم نسبتاً جدید در ++C است. با این حال، این زبان می تواند توابع لامبدا را پشتیبانی کند.

6. استفاده از اشاره گر

کنترل کردن نشانگرها در C و C++ دشوار است و استفاده اشتباه یا استفاده نادرست از نشانگرها ممکن است باعث خرابی برنامه یا رفتار نامنظم شود. اگر مقادیر اشتباه قرار داده شود، می تواند منجر به تخریب حافظه نیز شود. اشکال زدایی باگ های اشاره گر چندان آسان نیست و آن را به یک نقطه ضعف جدی C++ تبدیل می کند.

7. کمتر انعطاف پذیر است

زبان برنامه نویسی از لحاظ نحو کاملاً سختگیرانه است و یک خطای کوچک می تواند باعث خطاهای جدی شود. این باعث می شود که C__ کاربر پسندتر و انعطاف پذیرتر نباشد، زیرا نوشتن کد به روشی خوانا آسان نیست. همچنین امکان تعریف عملگر برای عملیات خاص کاملاً امکان پذیر است و با سایر زبان های برنامه نویسی این امر به راحتی امکان پذیر است.

نتیجه

C++ یکی از قدیمی ترین و بسیار کارآمدترین زبان های برنامه نویسی در سراسر جهان است و هنوز هم در بین دانشجویان و متخصصان مورد علاقه است. اگر سفر برنامه نویسی خود را شروع کرده اید یا به دنبال استخدام یک برنامه نویس خوب هستید، فردی با دانش خوب در C++ یک مزیت اضافی خواهد بود.

و هنگامی که درک خوبی از مزایا و معایب C++ ایجاد کردید، تشخیص اینکه آیا این زبان برای نیازهای پروژه شما مناسب است یا خیر، آسان خواهد بود.

لینک های جالب:

چرا باید از جاوا برای برنامه Enterprise خود استفاده کنید؟

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=1981

مطالب آموزشی روزهای گذشته