Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

چارچوب Micro Laravel چیست؟

توسعه دهندگان را هیجان زده کرده است زیرا توسعه برنامه را برای آنها آسان تر کرده است.

Lumen یک فریمورک میکرو است که توسط خالق لاراول ایجاد شده است. بله درست است! Taylor Otwell که Laravel را ایجاد کرد، چارچوب محبوب PHP منبع باز، Lumen را نیز ایجاد کرده است. لومن چیزها را کوچک‌تر، ساده‌تر، سریع‌تر و باریک‌تر می‌کند. و برای ساخت سرویس‌های میکرو با کارایی بالا با اجزای آزادانه استفاده می‌شود، که بهبود و به‌روزرسانی را برای توسعه‌دهندگان با کمترین پیچیدگی آسان‌تر می‌کند.

 

Lumen بسیار سریعتر از سایر فریمورک های مشابه در نوع خود است، به عنوان مثال Slim و Silex. هدف اصلی این فریم ورک سرعت است و این همان چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش می کند. Lumen به عنوان یک میکرو فریمورک، به این زودی جایگزین لاراول نخواهد شد. با این حال، سطح پایه ای دارد که تقریباً شبیه لاراول و اجزای آن است. اما پارامترهای پیکربندی کمتری برای پیکربندی برنامه های کاربردی وب دارد.

ویژگی های ذکر شده Lumen

لومن فوق العاده سریع است
متن باز است
دارای نحو ساده
دارای قابلیت چندین درخواست در یک ثانیه
ویژگی مسیر سریع
ORM فصیح
قالب تیغه
چکیده پایگاه داده
کنترل کننده ها
ذخیره سازی
رسیدگی به خطا
مشاغل در صف
تزریق وابستگی

Lumen به خاطر بسته مسیریاب سریع برای روتر شناخته شده است، کتابخانه ای که به جای روتری که با لاراول ارائه می شود، پیاده سازی سریع را ارائه می دهد.

Lumen دارای ویژگی رویدادها با اجرای ناظر ساده خود برای اشتراک و گوش دادن به رویدادهای برنامه است.

برای فرآیند احراز هویت ، Lumen به جای حالت جلسه، از مکانیزم بدون حالت مانند توکن ها استفاده می کند.

پشتیبانی از کش یک ویژگی جالب برای Lumen، همان لاراول است. درایورهای کش مانند Memcached، Redis و Database همگی در اینجا پشتیبانی می شوند.

میکرو سرویس تقریباً همان سرویس Queuing را با لاراول دارد.

مقایسه لاراول و لومن

اگرچه سازنده هر دو فریمورک یکی است، تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد. لاراول تحت مجوز MIT، یک چارچوب MVC قوی برای توسعه برنامه های کاربردی وب در PHP است. لومن همان سطح پایه لاراول را دارد و از تمام قدرت فریمورک، عمدتاً Eloquent ORM، مشاغل در صف، تزریق وابستگی، مسیریابی، برخی از دستورات برنامه ریزی شده و غیره بهره می برد. با Lumen، انعطاف کمتری در گسترش و تغییر فایل های بوت استرپ وجود دارد.

از آنجایی که Lumen یک میکرو سرویس است، بنابراین در توسعه و توسعه API بسیار تخصصی تر است و یک چارچوب حذف شده است، بسیاری از ویژگی های لاراول نیازی به این نیست.

در حالی که لاراول را می توان برای انواع توسعه برنامه استفاده کرد، Lumen برای برخی از سرویس های مشخص شده مانند قالب ها، حافظه پنهان، توسعه کوکی ها، API ها، قالب ها و غیره مناسب است. لومن سبک تر است و توسط خدمات میکرو هدایت می شود.

لاراول یک فریمورک تمام پشته است ، و این یک آرایه ای از ابزارها را برای گسترش ویژگی های آن ادغام می کند. Lumen چندان گسترش نمی یابد و محدودیت هایی در ابزارها و اجزای شخص ثالث وجود دارد که می توانید آنها را ادغام کنید. همچنین، امکان ادغام پروژه های مبتنی بر لاراول در لومن وجود ندارد، اما می توانید از Lumen API در حین توسعه برنامه ها استفاده کنید.

لاراول به خوبی با عملکرد پایگاه داده هماهنگ است و به راحتی می تواند پرس و جوهای SQL را مدیریت کرده و تغییرات را بپذیرد. این یک مزیت با لاراول است، و Lumen آن مزیت را ندارد، و با میکرو فریمورک، شما باید پرس و جوهای SQL را جابه‌جا کنید.

Lumen مطلقاً هیچ منحنی یادگیری ندارد، بنابراین یک چارچوب بسیار آسان برای یادگیری است. لاراول بسیار بزرگتر است و از این رو منحنی یادگیری برای تسلط بر این هنر وجود دارد.
لومن نیز محدودیت هایی دارد

 

اگرچه لومن یک چارچوب فوق‌العاده سریع است، اما مجموعه‌ای از محدودیت‌های خود را دارد. نه به اندازه چارچوب لاراول قابل تنظیم است و نه انعطاف پذیر است. جنبه عملکرد ریز چارچوب با حذف ویژگی انعطاف پذیری چارچوب، به ویژه در زمینه های پیکربندی و اصلاح فرآیند راه اندازی پیش فرض، به دست می آید.

Lumen به شما اجازه نمی دهد از مولفه مسیریابی Symfony استفاده کنید، بنابراین به ویژگی هایی مانند مسیریابی زیر دامنه، پارامترهای اختیاری و غیره دسترسی ندارید. برای افزایش عملکرد باید از /- استفاده کنید. اگر به ویژگی های Symfony Routing نیاز دارید، به لاراول بروید.

و Lumen را نمی توان به عنوان چارچوب لاراول پیکربندی کرد. شما نمی توانید برای تغییر نحوه ساخت فریمورک، چکمه های فریمورک را نادیده بگیرید. شما نمی توانید از Lumen با نوارهای اشکال زدایی، سیستم های CMS و بسته های اضافی لاراول استفاده کنید.

چه زمانی Lumen را انتخاب کنید

Lumen برای سرعت ساخته شده است و به طور قابل توجهی سریعتر از سایر میکرو فریمورک های موجود در لیگ خود است. لاراول همچنین سریع است، اما شما مجبور نیستید از طریق گزینه‌های پیکربندی و سفارشی‌سازی بروید، در نتیجه در زمان بارگذاری سرویس‌تان صرفه‌جویی می‌شود. سرعت لومن و سهولت ویژگی های لاراول، آن را به یک انتخاب واضح در میان توسعه دهندگان تبدیل کرده است.

زمانی که اولویت شما کاهش هزینه‌های سرور است، Lumen انتخاب خوبی است، به‌خصوص زمانی که یکی از جنبه‌های برنامه (ساخته شده با لاراول) ترافیک بیشتری نسبت به بقیه دریافت می‌کند. شما فقط می توانید آن جنبه از برنامه را به عنوان یک برنامه Lumen جداگانه بسازید و آن را کار کنید.

Lumen به عنوان خدمات میکرو PHO عالی است زیرا دارای یک فرآیند بوت استرپ منحصر به فرد است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه های کاربردی با کارایی بالا ایجاد کنند.

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=1923

مطالب آموزشی روزهای گذشته