Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

API چیست؟

API مخفف Application Programming Interface است.

این مجموعه ای از پروتکل ها، ابزارها و تعاریف زیرمجموعه است که در ساخت نرم افزار کاربردی کمک می کند. به عبارت ساده تر، مجموعه ای واضح از روش ها را روایت می کند که به ساخت نرم افزار کاربردی کمک می کند. اینها می توانند مبتنی بر وب یا مختص یک پلتفرم خاص باشند. همه آن را دارند – گوگل، فیس بوک، توییتر، اپل و غیره.

این رابط برنامه نویسی کار برنامه نویس را ساده می کند. و همچنین برای کاربران. وقتی در فیس‌بوک یا گوگل ثبت‌نام می‌کنند، لازم نیست نگران نحوه نوشتن کد یا نحوه عملکرد آن باشند. تمام اطلاعاتی که کاربر شما در هنگام ثبت نام در گوگل می دهد با کمک API انجام می شود.

برای اینکه این مفهوم حتی ساده شود، در اینجا یک مثال آورده شده است. باید پرواز دبی را رزرو کنید.

شما به وب سایت Makemytrip مراجعه می کنید و پرواز را انتخاب می کنید و بلیط رزرو می کنید. برای رزرو بلیط لازم نیست به وب سایت شرکت هواپیمایی مربوطه مراجعه کنید. شما در وب سایت Makemytrip باقی می ماند و بلیط رزرو می کنید.

اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه این کار را بدون نیاز به بازدید از وب سایت اصلی شرکت هواپیمایی انجام داده اید؟ بله، این کار از طریق API انجام می شود، رابطی که تمام نیازهای شما را مدیریت می کند و نتایج مورد نیاز را برمی گرداند.

API ها رایگان هستند، اما بسیاری از آنها را نیز می توان خریداری کرد. برای اطمینان از ایمن بودن مواردی که استفاده می‌کنید و تهدیدی برای امنیت کاربران شما نیستند، ممکن است مجبور شوید از کلید API استفاده کنید.

کارکرد رابط برنامه نویسی کاربردی

برای ایجاد این تابع برنامه نویسی رابط، باید دو عنصر داشته باشید. عنصر اول مبادله اطلاعات بین برنامه ها را مشخص می کند (جایی که داده ها برای پردازش ارسال می شوند و نتیجه نیز به صورت داده بازگردانده می شود).

عنصر دوم، رابط نرم افزاری است که روی یک رابط خاص نوشته شده و منتشر شده است.

API مشخصاتی است که شامل مشخصات تعاملات مختلف با یک جزء نرم افزاری است. با این حال، این به ارائه سطوح بالاتر امنیت نیز کمک می کند.

به عنوان مثال، داده های تلفن شما هرگز به طور کامل در معرض سرور قرار نمی گیرند.

به طور مشابه، داده های موجود در سرور هرگز به طور کامل به تلفن نمی رسد. داده هایی که بین تلفن و سرور به صورت رفت و برگشت ارسال می شود در بسته های کوچک ارسال می شود، بنابراین فقط آنچه که باید ارسال شود ارسال می شود.

طراحی API مهم است زیرا برنامه هایی که API را منتشر می کنند به زبان برنامه نویسی نوشته شده اند. اما آنها کلی هستند و اعتبار اضافی ساختار API مهم است. معماران نرم افزار زمان زیادی را صرف تکمیل معماری رابط می کنند زیرا داشتن یک طراحی خوب بسیار مهم است.

باید یک تطابق/رابطه بین ناشر و تماس گیرنده API وجود داشته باشد، بنابراین آنها مقادیر پارامتر و ساختار داده را بررسی می کنند مگر اینکه کامل باشد.


چگونه این می تواند به کاربران شما کمک کند

کاربران شما می‌توانند هنگام استفاده از برنامه تلفن همراه یا وب‌سایت، وظایف خود را آسان‌تر انجام دهند. به عنوان مثال، اگر شما در حال اجرای یک پورتال آموزشی هستید و کاربرانی دارید که هر روز حساب کاربری ایجاد می کنند.

شما باید پیشرفت آنها را دنبال کنید و فعالیت های آنها را دنبال کنید. می‌توانید صفحه ورود مفصلی داشته باشید که معمولاً کاربران از استفاده از آن وحشت دارند، یا می‌توانید صفحه ثبت نام را با نمایه رسانه‌های اجتماعی ادغام کنید.

فرض کنید صفحه ورود به سیستم آنها را با نمایه فیس بوک آنها همگام کنید، می توانید آنها را به سرعت وارد کنید. این باعث صرفه جویی در زمان برای شما و صرفه جویی در وقت برای کاربر می شود. ورود خودکار با نمایه فیس بوک به طور یکپارچه با Facebook API انجام می شود.

بسته به نوع کسب و کاری که دارید می توانید این کار را به همان روش انجام دهید.

فرض کنید یک هتل در کرالا دارید، می توانید با وب سایت اطلاعات گردشگری تماس بگیرید و با آنها به توافق برسید که اطلاعات هتل خود را در آن قرار دهید. بنابراین هنگامی که کاربران از وب سایت گردشگری بازدید می کنند، می توانند هتل شما را در آن مشاهده کنند.

این کار با کمک یک API انجام می شود.

بسته به نوع API مورد نیاز، می توانید API های خصوصی یا عمومی را انتخاب کنید. موارد خصوصی برای توسعه دهندگان شرکت در نظر گرفته شده است و نه برای اشخاص ثالث.

API های عمومی برای دسترسی توسعه دهندگان شخص ثالث در نظر گرفته شده اند و ادغام با سایر طرف ها وجود خواهد داشت. داده ها را می توان از یک API به API دیگر به اشتراک گذاشت و این همیشه امن نخواهد بود.

مزایا:

اتوماسیون – از طریق اتوماسیون، ماشین‌ها اکنون کارهایی را انجام می‌دهند که زمانی به صورت دستی انجام می‌شد. این باعث افزایش بهره وری می شود زیرا گردش کار نیز سریعتر است.

داده‌های جدید در دسترس – از طریق API، بازدیدکنندگان می‌توانند به اطلاعاتی که در سطوح دولتی تولید می‌شود نیز دسترسی داشته باشند. پیش از این، این فقط برای تعداد معدودی در دسترس بود.

کارایی – این رابط به سطوح بالاتری از کارایی اجازه می دهد زیرا تولید و انتشار خودکار محتوا امکان پذیر است. این همچنین امکان به اشتراک گذاری و توزیع اطلاعات بین افراد مختلف را فراهم می کند.

شخصی‌سازی – شرکت‌ها می‌توانند محتوا و خدمات را شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی کنند و آن‌ها را برای رسیدن به اهداف خود تغییر دهند. شما می توانید به صورت پویا محتوای خود را بسته به نیاز کاربر تغییر دهید. این نوع فرآیند باطن شخصی سازی محتوا را می توان فیلتر اجتماعی نیز نامید.

به سادگی به این معنی است که به توصیه های ارائه شده توسط کاربران قبلی نگاه می کند و به بازدیدکنندگان جدید پیشنهاد می دهد.

شاید این مبتنی بر این باور عمومی است که مردم کنجکاو هستند تا بفهمند که دیگران نیز در مورد محتوا فکر می کنند.

سازگاری – صفحات وب باید با گذشت زمان تغییر کنند و APIها به پیش بینی آنها کمک می کنند. ارائه خدمات منعطف است و پشتیبانی انتقال داده بهتر است.

یکپارچه سازی – ادغام API ها در یک برنامه کاربردی یک ویژگی بسیار مهم در یک برنامه موبایل و وب است.

این به جمع آوری برنامه های ابری کمک می کند تا بتوانید نیازهای مشتریان خود را برآورده کنید. با کمک یک پلت فرم یکپارچه سازی API می توانید فوراً پلتفرم های جدید را از پلتفرم موجود ایجاد کنید.

و این باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود زیرا نیازی نیست چیزی را از ابتدا بسازید، فقط آنچه را در فناوری موجود وجود دارد بردارید و یک فناوری جدید توسعه دهید.

نتیجه

داشتن یک API جدید و موثر می تواند به مشتریان فعلی و جدید کمک کند تا دلایل بیشتری برای تعامل با کسب و کار شما و ارتباط با آن در سطح شخصی داشته باشند. تمام موانع بر سر راه داده ها برداشته می شوند زیرا این تکنیک امکان پرس و جو از ماشین به ماشین را فراهم می کند و در نتیجه در زمان و هزینه در تکرار داده ها صرفه جویی می شود.

 

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=2052

مطالب آموزشی روزهای گذشته