Donyar Web
صفحه اصلی / وبلاگ /

PHP در مقابل جاوا اسکریپت: کدام را انتخاب کنیم؟

PHP در مقابل جاوا اسکریپت: کدام را انتخاب کنیم؟

شرکت‌های توسعه‌دهنده وب و توسعه‌دهندگان برای توسعه برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها می‌توانند چندین زبان و چارچوب را انتخاب کنند. اساسی ترین سؤالات این است که آیا باید به سراغ چارچوب های PHP بروید یا چارچوب های جاوا اسکریپت.

برای یک توسعه دهنده باتجربه، جاده تقریباً روشن است، زیرا او مسیری را که به آن عادت کرده است طی خواهد کرد. برای شخصی که مشتاق تغییر به PHP یا جاوا اسکریپت است، یا یک مبتدی، احتمالاً می خواهد تمایز بین این دو را بداند تا انتخاب بهتری داشته باشد، این مقاله ممکن است مفید باشد.

PHP یک زبان برنامه نویسی است که توسط Rasmus Lerdorf در سال 1994 توسعه یافت و به عنوان یکی از بزرگترین زبان ها در رده وب 1.0 در نظر گرفته می شود. مخفف Hypertext Preprocessor می باشد. PHP همچنین یک زبان برنامه نویسی است که در HTML تعبیه شده است. می تواند کوکی ها را ارسال و دریافت کند، داده های فرم ارسال شده از مرورگرها را ارزیابی کند، محتوای وب سفارشی بسازد و غیره.

PHP را می توان با Postgresql، Oracle، Sybase، SQL و MySQL و پروتکل هایی مانند IMAP، POP3 و LDAP ادغام کرد. اساساً PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است.

جاوا اسکریپت که توسط برندان ایچ در سال 1995 توسعه یافت، عمدتاً برای ایجاد برنامه های کاربردی مبتنی بر شبکه ارزان قیمت در نظر گرفته شد. این اجازه می دهد تا برنامه با کاربر تعامل داشته باشد، صفحات پویا ایجاد کند، مرورگر را کنترل کند و غیره. هنگامی که ماوس را روی برگه منو در یک صفحه وب می‌برید، این جاوا اسکریپت است که کشویی را برای شما می‌آورد. اساسا، JS یک زبان برنامه نویسی سمت کلاینت است.

هم PHP و هم JS می‌توانند برنامه‌هایی با سطوح مختلف پیچیدگی را مدیریت کنند، اما واقعاً مفاهیم و معماری‌های متفاوتی دارند که ارزش مطالعه کردن را دارد. شخصی که به دنبال توسعه یک برنامه با یکی از این زبان‌ها است، می‌تواند پس از درک بهتر انتخاب کند. تفاوت ها.

البته، تعدادی از شباهت ها نیز وجود دارد، اما درک تفاوت ها احتمالاً به زبانی که برای پروژه خود نیاز دارید روشن می کند.

محبوبیت

طبق گفته GitHub، جاوا در مقایسه با PHP محبوب ترین زبان است. در سال 2017 درخواست‌های باز شده بیشتری دارد. در حالی که جاوا 2.3 میلیون درخواست دارد، PHP فقط 559 هزار درخواست داشت.

کارایی زبان ها

برخی از برنامه نویسان هستند که طرفدار PHP هستند و می گویند که این زبان کارآمدتر و روان تر است. JS می تواند مشکلاتی مانند میزبانی مشترک را نشان دهد که با زبان دیگر مشکلی ندارد.

البته این به این معنی نیست که JS ناکارآمد است، بلکه فقط به این معنی است که هنگام استفاده از آن در مناطق خاص باید مراقب زبان باشید. هنگامی که از آن در سرورهای اختصاصی استفاده می کنید، JS می درخشد. بنابراین بیشتر به آنچه برنامه نویس ترجیح می دهد بستگی دارد.

ساخت برنامه های وب بزرگ

هر دو زبان برای ساخت برنامه های کاربردی وب بزرگ مفید هستند، اما می توانید تعداد زیادی برنامه نویس را ببینید که به سمت JS متمایل می شوند. این به این دلیل است که میزبانی سرور اختصاصی به خوبی با زبان کار می کند و برنامه های بزرگ معمولاً به آن نیاز دارند.

منبع باز یا نه

جاوا اسکریپت استاندارد باز است، نه منبع باز. استاندارد زبان نمی تواند منبع باز باشد زیرا یک سند است نه یک برنامه. اما از برخی جهات تقریبی نزدیک است به این معنا که زبان اختصاصی هیچ شرکت خاصی نیست، بنابراین هیچ کس آن را کنترل نمی کند. این پیاده سازی استاندارد زبان ECMAScript است.

PHP منبع باز است، به این معنی که جامعه اینترنتی مالک آن است، و از این رو پشتیبانی زیادی توسط کاربران ارائه می شود. از بین دو زبان، شاید این یکی از دلایل اصلی باشد که این زبان را انعطاف پذیرتر و قابل استفاده تر می کند. این برای مطابقت با نیازهای یک جامعه خاص طراحی شده است، و نه فقط توسعه دهندگان فردی.

محیط های زمان اجرا

PHP تا حد زیادی در سمت سرور است، در حالی که JS بیشتر با اسکریپت سمت مشتری است. اگرچه هر دو را می توان مستقیماً در HTML جاسازی کرد، اما برای موفقیت این کار به یک مفسر نیاز دارند. مفسر JS در مرورگرهای وب تعبیه شده است، در حالی که PHP می تواند توسط موتور Zend نصب و راه اندازی شود تا در سمت سرور اجرا شود. هنگامی که Node-js وارد شد، یک تغییر اساسی رخ داد زیرا
به JS اجازه داد تا در سمت سرور اجرا شود. تا آن زمان، این تا حد زیادی فقط به توسعه front-end محدود می شد.

سفارشی سازی

از آنجایی که PHP منبع باز است، بازسازی و سفارشی سازی بسیار آسان است. این به توسعه دهندگان این مزیت را در کار موفقیت آمیز با بسیاری از انتخاب ها و گزینه ها می دهد.

JS همچنین می تواند برای بازسازی و سفارشی سازی استفاده شود، اما نه در حدی که PHP اجازه می دهد.

استاندارد صنعت چیست؟

اگر با یک شرکت کوچک کار می کنید، یا یک فریلنسر هستید که روی یک پروژه کوچک کار می کند، PHP کافی است. با این حال، اگر می‌خواهید با برخی از شرکت‌های بزرگ‌تر کار کنید، ممکن است مجبور شوید از JS استفاده کنید زیرا سیستم‌های آن‌ها ممکن است از این زبان برای پروژه‌های خود استفاده کنند. اما ممکن است به این دلیل باشد که JS در مقایسه با PHP یک زبان قدیمی‌تر است و بخش‌های داخلی این شرکت‌ها مدیریت آن را آسان‌تر می‌کنند.

و توسعه دهندگانی که دانش JS دارند همیشه دارای مدرک معتبر خواهند بود زیرا این زبان یک زبان پولی با سیستم گواهینامه شناخته شده است.

JSON

JSON مخفف Javascript Object Notation است و یک فرمت استاندارد تبادل داده سبک وزن است. یک قالب مبتنی بر متن که از نظر نحوی شبیه به تعاریف شی جاوا اسکریپت است. بنابراین این به اکثر فناوری‌های JS در هنگام کار با JSON برتری می‌بخشد. برای PHP، این وضعیت بیشتر می شود و می توانید اشیاء JSON را بین مشتری و سرور رمزگذاری و رمزگشایی کنید.

بستن افکار

اگر به دنبال ساختن یک وبلاگ ساده با یک جدول پایگاه داده هستید، می توانید PHP را انتخاب کنید زیرا یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است. جاوا، یک زبان با هدف عمومی، یک انتخاب عالی برای ساخت برنامه های وب بزرگتر است که می توانند با چندین سیستم دیگر در همان برنامه ارتباط برقرار کنند. همچنین شایان ذکر است که معماری یک برنامه وب JavaEE عموماً بیشتر از آنچه برای برنامه های کاربردی وب کوچک/ساده نیاز است است.

سناریوهایی وجود دارد که در آن هر دو زبان خوب هستند. به عنوان مثال، برنامه های مراقبت های بهداشتی. در حالی که جاوا اولین انتخاب برای ایجاد دستگاه‌های تعبیه‌شده کوچک تا بزرگ است که برای برنامه‌های نظارت از راه دور بیمار و حسگرهای قوی استفاده می‌شوند، PHP اولین انتخاب برای برنامه‌های مدیریت پرونده سلامت الکترونیکی مبتنی بر وب است.

لینک کوتاه :
https://donyarweb.ir/?p=2111

مطالب آموزشی روزهای گذشته